Katalog kluczowych kryteriów oceny platformy RPA - czyli jak wybrać dobre narzędzie do robotyzacji procesów [edycja maj 2018]

Kategoria II
Wiedza
Katalog kluczowych kryteriów oceny platformy RPA - czyli jak wybrać dobre narzędzie do robotyzacji procesów [edycja maj 2018]

Dziś na rynku dostępnych jest wiele platform do zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych (RPA), pochodzących od bardzo różnych dostawców. Niektórzy dostawcy są obecni na tym rynku już od wielu lat, inni to stosunkowo nowe firmy (wręcz start-upy). Same narzędzia także rozwijają się niezwykle dynamicznie, pojawiają się też nowe, zaawansowane funkcje (np. z obszaru automatyzacji kognitywnej). Pojawia się więc pytanie, jak wybrać  właściwe rozwiązanie - nie tylko do przeprowadzenia PoC (Proof of Concept), ale przede wszystkim wdrożenia docelowego RPA.

Zarówno na bazie własnych doświadczeń, jak i analizy rynku postanowiłem przygotować zestawienie kryteriów do oceny platform RPA. Oczywiście nie chodzi o to, aby dane narzędzie spełniało wszystkie kryteria. Mój katalog kryteriów jest pomyślany raczej jako check-lista: jakie zagadnienia trzeba wziąć pod uwagę, aby wybierając narzędzie nie pominąć czegoś ważnego - zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długookresowej.

Obecnie wersja katalogu (tj. 2.5) zawiera 55 kryteriów 70 kryteriów (w podziale na funkcjonalne i nie powiązane bezpośrednio z funkcjonalnością), ale planuję jej intensywny rozwój i rozbudowę. Będę wdzięczny za podpowiedzi, co jeszcze powinno się na niej znaleźć. Listę udostępniłem w formie pliku MS Excel, a więc można ją pobrać i uzupełnić do własnych potrzeb.

Uwaga: Serdecznie dziękuję p. Michałowi Wawiórko, który wspiera mnie w rozwoju katalogu kryteriów oceny od samego początku prac. Jego cenne uwagi pozwoliły przygotować wersję 2.0 i 2.5 katalogu kryteriów.